Устав ОО Союз русских в Словакии

Stanovy občianskeho združenia

ZVÄZ RUSOV NA SLOVENSKU

(ďalej ZRS)

podľa zákona č. 83/1990 Zb.

V Bratislava 06. 10. 2007

Čl. I. Základné údaje

1. Názov združenia: Zväz Rusov na Slovensku (ďalej ZRS)

2. Sídlo ZRS : 81105 Bratislava, Fraňa Kraľa 2

3. ZRS vyvíja činnosť na území Slovenska v zmysle zákona č. 83/1996 Zb. a v znení neskorších predpisov.

4. ZRS je dobrovoľným, otvoreným, záujmovým občianskym združením neziskového charakteru.

5. ZRS je nepolitické združenie.

Čl. II. Ciele ZRS

Hlavným cieľom je koordinačná činnosť a odborná pomoc ruským spolkom, ktoré sú združené v ZRS:

– vykonáva vzdelávacie, dramatickú, literárnu, hudobnú, záujmovú, turistickú, historicko-archívnu, vydavateľskú a športovú činnosť.

– Spolupracuje s rôznymi združeniami občanov SR podobného charakteru,

– Spolupracuje s rôznymi združeniami podobného charakteru v zahraničí,

– Pôsobí na verejnosti na zlepšenie postojov, vzťahov a názorov na ruskú národnostnú menšinu, rozvíja priateľské vzťahy s ostatnými národnostnými menšinami,

– získava materiálne a finančné zdroje na svoju činnosť, ako predpoklad na plnenie úloh a cieľov,

– obhajuje záujmy svojich členov a zaisťuje ich reprezentáciu doma a v zahraničí.

Čl. III. 1. Vznik členstva:

a) Členom ZRS sa môže stať každý občan SR po nadobudnutí jeho plnoletosti stanovenej zákonom.

b) Členom ZRS sa môžu stať organizácie, združenia a spolky registrované na Ministerstve vnútra, Ministerstve školstva, Obvodných úradoch,

c) Člen ZRS musí súhlasiť s programom ZRS a so stanovami ZRS.

d) Člen ZRS nemôže byť členom strany alebo hnutia ktoré propaguje neznášanlivosť medzi národmi, národnosťami a rasami.

2. Podmienky vzniku členstva:

Vznik členstva je j podmienený týmito podmienkami:

a) Splnením podmienok čl. III bod 1/a,b,c,d

b) Písomnou prihláškou adresovanou Výkonnému výboru ZRS

c) Odporučením aspoň dvoch členov ZRS.

d) Zaplatením prvého členského príspevku.

e) Schválením vyplnenej prihlášky podpisom dvoch členov Výkonného výboru ZRS.

Čl. IV. Práva a povinnosti členov ZRS

1.Práva členov ZRS:

2.Povinnosti členov ZRS:

3.Zánik členstva

Čl. V. Orgány ZRS

1. Najvyšším orgánom je členská schôdza.
  2. Výkonný výbor tvoria prezident, viceprezident a tajomník
  3. Štatutárnym orgánom je prezident.
  4. Kontrolnými orgánom je Revízna komisia.
  5. Redakčná rada vrátane redakcie časopisu.

Čl. VI. Spôsob ustanovenia orgánov ich právomocí

1. Najvyšším orgánom ZRS je členská schôdza.

Výkonný výbor

3. Čelní predstavitelia ZRS majú tieto povinnosti:

a. Prezident ZRS

b. Viceprezident

c. Tajomník

4. Štatutárny orgán ZRS

5. Revízna komisia

6. Vydavateľská činnosť

Čl. VII Zásady hospodárenia

1. Hospodárenie sa uskutočňuje na základe schváleného rozpočtu.

2. ZRS hospodári z majetkom, ktorý mu patrí.

3. Finančné prostriedky za plnenie svojich úloh ZRS získava z dotácii Ministerstva kultúry SR, z darov a z iných príjmov.

4. Majetok ZRS sa vytvára z členských príspevkov, ktoré nepodliehajú dani, ďalej z príjmov z majetku a z príspevkov zo štátneho rozpočtu v zmysle planých zákonov.

5. Všetok majetok ZRS a nadobúdanej hodnote na l.000 Sk za kus, musí byť riadne zaevidovaný a každoročne sa musí vykonať jeho inventarizácia.

6. Majetok ZRS v prvom rade slúži na zabezpečenie činnosti ZRS, jeho členov a ďalšieho rozvoja Zväzu. ZRS zo svojho majetku môže podporovať aj iné spoločenské, humanitní, charitatívne a podobné organizácie a podujatia. ZRS zodpovedá za svoje záväzky celým svojim majetkom. Členská základňa za záväzky ZRS neručí a nezodpovedá.

7. Hospodárenie s majetkom ZRS sa riadi platnými predpismi a vnútornými smernicami o hospodárení.

8. Pri zániku ZRS bude ZRS vymazaný z registra v zmysle platného zákona o občianskych združeniach a ďalších právnych noriem, ktoré s problematikou súvisia. Likvidačný zostatok bude ponúknutý jednotlivým členským organizáciám.

9. Základná výška členského príspevku a jej možná flexibilita je určená hospodárskou smernicou ZRS a schválenou členskou schôdzou. Návrhy na členské musia byť schválené aj jednotlivými členskými organizáciami.

Čl. VII Zrušenie a zánik združenia

1. Prípadní zánik ZRS sa môže uskutočniť:

a) Dobrovoľným rozpustením združenia, ktoré však musí predchádzať schváleniu jednotlivých členských organizácií, pričom počet rozhoduje počet hlasov získaných “za” a “proti” rozpusteniu.

b) Zlúčením s iným občianskym združením podobného zamerania. Zlúčenie však musí byť schválené podobne ako aj v bode “a”.

c) Rozhodnutím súdu o rozpustení ZRS.

2. O zániku ZRS rozhodujú členské organizácie hlasovaním. Pri rovnosti hlasov rozhoduje hlas prezidenta. Členská schôdza menuje likvidátora.

3. Pri likvidácii ZRS sa postupuje podľa & 70 / 75 Obchodného zákonníka.

4. Likvidátor najskôr vyrovná všetky záväzky a pohľadávky. S likvidačným zostatkom naloží na základe rozhodnutia členskej schôdze a so súhlasom jednotlivých členských organizácií.

Čl. IX Záverečné ustanovenia

1. Stanovy a každá ich zmena musí byť zaregistrovaná na Ministerstve vnútra SR.

2. Tieto stanovy nadobúdajú platnosť a účinnosť dňom ich schválenia členskou schôdzou.