Znie naša pieseň!
V dňoch 9. – 10. novembra sa v meste Ružomberok konala úžasná oslava ruskej piesne – festival „Ruská pieseň nad Dunajom – 2024“. Koľko nových skladieb odznelo, koľko nových interpretov sme tam videli!
Porota festivalu „Ruská pieseň nad Dunajom 2024“ po predbežných kolách nestranne vybrala 17 účinkujúcich, ktorí sa zúčastnili záverečného koncertu a Galakoncertu. Pozoruhodné je, že do finále sa dostali zástupcovia všetkých vekových kategórií a takmer všetkých pesničkových žánrov. Päťročná Luna Aurora Žolnaj (Slovensko) nás očarila jasným a umeleckým prevedením piesne „Antoška“ a Maria Toptunova z Ukrajiny zaspievala takmer všetkými zabudnutú „Oranžovú piesňu“ do nádhernej choreografie svojej rodiny. Mladá Ricardo Julia Konakov zo slnečného španielskeho Katalánska predviedla a cappella ruskú ľudovú pieseň „Slávik presvedčoval kukučku“. A toto bol len začiatok! Ale aký silný a zaujímavý začiatok. Udalo to tón a nastavilo vysokú latku všetkým účinkujúcim na záverečnom koncerte! A treba povedať, že všetky nasledujúce čísla záverečného koncertu boli nádherné.
Verejnosť videla skôstne vystúpenia sólistov, súborov a mládežníckych skupín zo Slovenska, Maďarska, Rakúska, Ruska, Bieloruska a Španielska. Zazneli moderné popové piesne, ruské ľudové piesne, dokonca aj romanca „Spoznal som ťa …“ v podaní tria „Osptropestrec“ z mesta Martin, ktorí sú našimi pravidelnými účastníkmi Festivalu ruskej piesne už niekoľko sezón. .
Veľkým objavom festivalu bol folklórny a etnografický súbor „Vesnuška“ zo Španielska. Ich jedinečné piesne, kostýmy a spôsob vystúpenia jednoducho zaujali publikum. Rád by som poznamenal, že členovia súboru si zo svojich expedícií v Lipetskej oblasti v Rusku priniesli ľudové piesne, kroje, nárečie a spôsob vystupovania, s ktorým zaobchádzajú s dojemnou a starostlivou pozornosťou a sprostredkúvajú širokej verejnosti toto naše spoločné kultúrne ruské dedičstvo.
Všetci účinkujúci boli úžasní! Ich mená a piesne, ktoré spievali, už boli zverejnené na našej stránke. Chcem sa im všetkým veľmi pekne poďakovať za potešenie, ktoré mi priniesli a všetkým prítomným na koncerte svojim spevom a láskou k ruskej piesni. Chcem však spomenúť najmä Margaritu Kudriavcovú. Najprv od vzrušenia nesmelo a potichu spievala pieseň „Pozerám sa do modrých jazier“ a potom čoraz sebavedomejšie spievala o svojej láske k Rusku a čoraz viac sa rozpúšťala v tejto piesni. Na konci piesne zavrela oči a s roztiahnutými rukami sa začala točiť a mne sa zdalo, že je teraz tam, medzi modrými jazierkami a harmančekovými lúkami, o ktorých tak oduševnene spievala…
Festival nám priniesol zaujímavé stretnutia, piesne s gitarou a akordeónom. Večer v neformálnej atmosfére účastníci festivalu hrali ľudové hry, ktoré nám priniesli a ukázali vrúcni ruskí Španieli, potom všetci s gitarou spievali detské a obľúbené mládežnícke a „staré“, bardské a jednoducho duševné piesne. Zvučným hravým spevom nás všetkých očarila vokálna „slávica“ Valentina a jej manžel, hráč na bajane Ivan (Bielorusko). Piesne zazneli v ukrajinčine, slovenčine, ruštine, bieloruštine a srbčine. A všetci sa cítili ako doma, ako v jednej veľkej a priateľskej rodine.
Veľká vďaka patrí organizátorom a autorom projektu „Ruská pieseň nad Dunajom – 2024“ – Zväzu Rusov na Slovensku, Natalii Chumak, Marine Halajovej a samostatne Márii Vladimirovej, členkám poroty, Fondu na podporu kultúry národnostných menšín Slovenska KULTMINOR, všetkým účastníci a všetkým fanúšikom a Ruskej piesni.
Na záver chcem povedať, že som šťastná, že naša pieseň opäť naberá na sile, nad Dunajom znie čoraz hlasnejšie.
Znej , naša ruská pieseň, prinášajú ľuďom radosť, láskavosť a lásku!
autor Olga Goch,
Slovensko, november 2024
foto Olga Goch