Deň pamiatky Alexandra Puškina v Ruskom dome v Bratislave

15.02.2025 / Aktuality » Kultúra

Dňa 12. februára 2025 sa v Ruskom dome v Bratislave v rámci činnosti kinoklubu uskutočnilo podujatie venované Dňu pamiatky Alexandra Puškina – „ Divný život Annibala“.

Dňa 10. februára si pripomíname deň pamiatky veľkého ruského básnika. Jeho tvorbu poznajú aj najmladší čitatelia a jeho meno sa už dávno stalo symbolom ruského jazyka a ruskej kultúry. Puškin vytvoril také vrcholné diela ako román vo veršoch „Eugen Onegin“, poviedku „Piková dáma“, tragédiu „Boris Godunov“, poému „Bronzový jazdec“, ako aj množstvo čarovných rozprávok, ktoré sa stali neoddeliteľnou súčasťou detskej literatúry.

Ruský dom v Bratislave s podporou Veľvyslanectva Ruskej federácie a Zväzu Rusov na Slovensku zorganizoval podujatia venované Dňu pamiatky básnika, na ktorých sa účastníci mohli dozvedieť viac o Puškinovom rode a preniknúť do atmosféry jeho poézie.

Súčasťou filmového klubu bolo premietanie dokumentárnych filmov, ktoré poskytlo Celoruské Puškinovo múzeum v Petrohrade. Tak 29. januára mohli diváci vidieť film „Maška, Saška, Griška a Nataška“, venovaný Puškinovým potomkom. Účastníci diskutovali o osudoch Natálie Nikolajevny Gončarovovej po tragickej smrti Alexandra Sergejeviča, o ďalšom živote jeho detí a pripomenuli si aj to, aké dôkazy o ich pobyte v Brodžanoch uchováva Slovanské literárne múzeum.

12. februára bol účastníkom predstavený film „ Divný život Annibala“ o Abramovi (Ibrahimovi) Petrovičovi Hannibalovi – ruskom vojenskom inžinierovi, generálovi-anšefovi, pradedovi Alexandra Puškina. Premietaniu filmu sa predchádzala prezentácia vysvetľujúca históriu rodiny veľkého básnika – po línii Puškinovho otca Sergeja Ľvoviča aj po línii jeho matky Nadeždy Osipovne Hannibalovej.

Výnimočnú slávnostnosť podujatiu dodalo inšpiratívne vystúpenie mladého víťaza Puškinovej súťaže 2024, ktorý zarecitoval báseň Alexandra Sergejeviča „Prorok“.

Veľký záujem bol o výstavu grafických ilustrácií súčasnej ruskej ilustrátorky E. Dvoskinovej. Autorka vo svojich kresbových skicách predstavila Puškinov obraz vpísaný do moderných reálií a vybrala si nezvyčajný štýl pripomínajúci Puškinove autografy. Výstava bola realizovaná s pomocou Ruského Charitatívneho fondu pre sociálne iniciatívy „Mier a harmónia“.