1

Slovenskí žiaci navštívili Moskvu v rámci projektu “Ahoj, Rusko!” – 2017

06.09.2017 / Aktuality » Mladež

Koncom augusta v rámci vzdelávaco-poznávacieho programu “Ahoj, Rusko!”, ktorý už niekoľko rokov organizuje zastupiteľstvo agentúry Rossotrudničestva Ruske centrum vedy a kultúry v Bratislave, slovenska delegácia žiakov zakladaných škôl navštívila Moskvu.

Účelom projektu je priblížiť mladej generácii ruskú kultúru a zoznámiť mladých krajanov žijúcich v zahraničí s ich historickou vlasťou. Exkurzie, prednášky a diskusie, majstrovské kurzy o dejinách Ruska vo veľkých múzeách a objektoch kultúrneho dedičstva, stretnutia so slávnymi ľuďmi z oblasti dejín, kultúry, športu – to všetko je súčasťou programu. Účasť v projekte dáva deťom možnosť komunikovať v ruštine s krajanmi z iných krajín.
Tento rok na stretnutí v Moskve sa zúčastnili delegácie z viac ako 30 štátov s celého sveta.

Svojimi zážitkami sa podelil jeden z členov slovenskej delegácii Marek Parnai so ZŠ Drabova 3, Kosice.

“S desaťčlennou delegáciou zo Slovenska som sa zúčastnil v dňoch 13 – 19.08.2017 zájazdu do Moskvy v rámci projektu “Здравствуй, Россия!”/”Ahoj, Rusko!”
Krúžky Ruské slovo a Drúžba na ZŠ Drábova 3, Košice zastupovali sme s Katkou Janoškovou.
Moskva je krásne a obrovské mesto. Strávil som tam len týždeň, ale aj za tu krátku dobu som si stihol poprezerať pamiatky, chrámy, námestia a zaujímavú rozvinutú sieť metra. Boli sme v Chráme Krista Spasiteľa, Tretiakovskej Galérii, na Červenom námestí a tiež v Kremli.
Musím povedať že najviac ma zaujalo múzeum a tiež nahrávacie štúdio MosFilm. Nahrávali sa tam predovšetkým vojnové filmy 20. storočia.
Páčila sa mi tiež ruská architektúra ktorá je charakteristická svojimi zlatými vežami.
Stretol som sa tam s rovesníkmi z rôznych krajín: Kuby, Nemecka, Anglicka, Ukrajiny. Dokopy nás bolo 340 žiakov a všetci sme hovorili po rusky.
Spoznal som kultúru a tradície rôznych národov ktoré nám predviedli ich členovia. My sme prezentovali naše Slovensko. Veľmi sa mi v Moskve páčilo a prial by som si tam ísť znovu.
Ďakujem pekne Mgr. Natália Dostovalová, CSc. za možnosť sa zúčastniť v tomto medzinárodnom projekte.”