Jugra : konštruktívna spolupráca s krajanmi a rusistami na Slovensku.

28.12.2019 / Aktuality » Ruština

Zväz Rusov na Slovensku už mnoho rokov udržiava vzťahy s regiónom Chanty-Mansijského samospravného kraja – Jugrou. Posledné udalosti: V dňoch 1. – 2. júna sa v hlavnom meste Jugry konala V. medzinárodná konferencia „Rozvoj vzdelávacích, kultúrnych a vedeckých vzťahov s krajanmi žijúcimi v zahraničí. Prispievanie k zachovaniu ruského duchovného a kultúrneho prostredia. “ Zúčastnili sa ho krajania zo 14 krajín SNŠ a Európy vrátane Slovenska. A od 31. mája do 6. júna sa v Chanty-Mansijsku konali svetové hry mladých mladých krajanov, na ktorých sa zúčastnilo 650 účastníkov zo 60 krajín. Slovenský národný tím ukázal vynikajúce výsledky!
26. decembra 2019 sa uskutočnilo stretnutie (prostredníctvom videokonferencie) komisie pre prácu s krajanmi v zahraničí pri vláde Chanty-Mansijského samospravného kraja – Jugra. V rámci programu „O aktivitách krajanov pri zachovávaní a podpore ruského jazyka a kultúry v zahraničí“, v spolupráci s Chanty-Mansijským samosprávnym krajom – Jugra vystúpila zástupkyňa Slovenska Natália Jadryšniková. Hovorila o najvýznamnejších udalostiach Zväzu Rusov na Slovensku v tomto roku (usporiadanie tradičnej súťaže Ruské slovo, Kino, súťaž piesní „Ruská pieseň nad Dunajom“, (ktorá tento rok získala medzinárodné postavenie) a ďalších udalostiach pripravovaných a realizovaných našimi krajanmi. N. Jadryšniková zdôraznila, že na Slovensku je úrodná pôda pre podporu ruského jazyka. Navrhla niekoľko konštruktívnych návrhov na usporiadanie „Týždňa ruského jazyka“ na Slovensku, ktorý v roku 2020 naplánovala Štátna pedagogická univerzita v Surgute.