ŽIJEM NA SLOVENSKU


Program „Žijem na Slovensku“ v Rádiu Slovakia International (ruské vydanie), vedie redaktorka a novinárka Natalia Yadryshnikova, Bratislava.

December 2022: Na našom decembrovom vysielaní sa zúčastňujú herci Andrea Sabová a Marián Viskup.

V divadle Andreja Bagara v Nitre hrajú herci Andrea Sabová a Marian Viskup.Časť svojho času sa venujú práci s deťmi. Tento rok zorganizovali majstrovský kurz s účastníkmi Filmového tábora, v ktorom sa deti ponorili do sveta divadla.

 

 

November 2022: Olga Goch sa zúčastňuje na našom novembrovom vysielaní.

Olga Goch predstavila v rámci hudobného festivalu „Ruská pieseň nad Dunajom“ knihu pre deti a vlastné príbehy o osudoch žien, ktoré sa v 90. rokoch minulého storočia prisťahovali na Slovensko. Na konci festivalu sme sa stretli s Oľgou, ktorá v rozhovore porozprávala poslucháčom rádia o svojej knihe „Sladká jahoda“, o tom, ako na knihe pracovala, o ťažkostiach, ktorým čelili ženy, keď sa rozhodli presťahovať na Slovensko.

Október 2022: Na našom októbrovom vysielaní sa zúčastňuje fotograf Ivan Zelenin z Bieloruska.

Sám nedávno pricestoval na Slovensko, no svoje miesto si už našiel aj v Bratislave. Ivan Zelenin rozpráva o ceste k povolaniu, prečo sa zamiloval do čiernobielej fotografie, o práci s ľuďmi a tvorbe známych slovenských kolegov.

 

August 2022: V obci Stará Huta v malebnom regióne Podpolianie sa konal druhý festival Hutárska heligonka.

 

Júl  2022: Milí priatelia, hosťami nášho programu boli viac raz univerzitní profesori, nadšení ľudia zapojení do sociálnych aktivít s podporou kultúry.
.

Naším dnešným hosťom je profesor Katedry vesmírnej geodézie Národnej leteckej univerzity v Kyjeve,Prezident Zväzu Uralských národov Ukrajiny,
odborník na kultúru Uralu a severných národov Nadežda Jefimišová. V zložitom sociálno-politickom prostredí Nadežda pokračuje v svojej pedagogickej, lektorskej činnosti a venuje sa podpore kultúry malých národov severu.

Jún  2022: V tejto relácii sa stretávame so všestranným a kreatívnym človekom: Dina Gruzdeva vedie umelecký ateliér pre deti a tínedžerov s názvom „Žirafa“ a vo voľnom čase spieva v rámci folklórnej skupiny „Dievčatá“.

 

Marec  2022: Hovoríme o tom, ako naši krajania v meste Nitra pomáhajú utečencom z Ukrajiny.

 

Február  2022: Gruzínka Natia Sukhiashvili otvorila v Bratislave gruzínsku reštauráciu: “Potešilo ma, ako je Slovensko podobné mojej rodnej krajine.”

 

Január  2022: Výlet na najkrajšie hrady Slovenska. Spoznávame ich spoločne s Olegom Čumakovom

Priatelia, nový rok otvárame výletom na najkrajšie hrady Slovenska. Spoznávame ich spoločne s Olegom Čumakovom, autorom populárneho telegramového kanála SloVestnik, ktorý sa do Bratislavy presťahoval z Moskvy. Sám sa zoznamuje pre neho s novou krajinou a rád zoznámi na Slovensku ďalších ľudí. Organizovanie cestovania začalo počas pandémie z dôvodu potreby zorganizovať oddych vlastných detí, ako aj z túžby ostatných rodičov zoznámiť svoje deti s prírodou a pamiatkami Slovenska. Postupne sa to rozvinulo do organizovaných vzdelávacích výletov pre celé skupiny. Tak, poďme!

 

December 2021: Stretnutie s našimi krajanmi:  Katerina Bezgačinova.

V decembrovom programe spoznáme filologičku, novinárku a sprievodkyňu po Slovensku Katerinu Bezgačinovú. Od roku 2009 žije a pracuje v Bratislave a je vedúcou komunikačného odboru mimovládnej medzinárodnej organizácie so sídlom na Slovensku. Katerina počas pandémie absolvovala sprievodcovský kurz v Bratislavskom informačnom centre. Katerina rozpráva o štúdiu, živote v Bratislave a svojej vášni pre architektúru.

 

November 2021: Porozprávame vám o Týždni ruského jazyka v SNŠ a Európe.

Hlavnú úlohu pri organizovaní tohto medzinárodného podujatia má vláda Jugry, Štátna pedagogická univerzita v Surgute, ako aj učitelia ruského jazyka a zástupcovia verejných organizácií na Slovensku. Programu sa zúčastnila I. G. Arkanova, vedúca oddelenia vonkajších vzťahov Oddelenia pre verejnosť a vonkajšie vzťahy Chanty-Mansijského autonómneho okruhu Jugry.
M. N. Ruseckaja, rektor inštitútu pomenovaného po A.S. Puškinovi a D.V. Larkovič, doktor filologických vied, profesor SurGPU. I. G. Arkanova hovorí o stratégii práce s regiónmi, ako aj o histórii a perspektívach spolupráce so Slovenskom. M.N. Ruseckaja vysoko oceňuje stav rusistiky na Slovensku. D. V. Larkovič hovorí o projekte „Týždeň ruského jazyka“ a spolupráci so slovenskými partnermi.

 

Oktober 2021: Stretnutie s našimi krajanmi:  Annou Strelnikovou a  Nadeždou Kazancevovou 

V októbrovom programe sa stretnete s našimi krajanmi: klaviristkou, skladateľkou Annou Strelnikovou a speváčkou, interpretkou sakrálnych spevov Nadeždou Kazancevovou (soprán). Hovoria o svojej tvorivej ceste, o predvádzaní sakrálnej hudby a klasického repertoáru a svojich tvorivých plánoch.

 

September 2021: Chystáme sa do Ružomberka na festival „Ruská pieseň nad Dunajom“ 

Tento rok bola prísna výberová komisia. Vedúcou komisie sa stala Zuzana Kadlečková-Pilnerová z Českej republiky, šéfdirigentka a zborová riaditeľka Slovenského národného divadla. Hovorila o tom, ako prebiehal výber súťažiacich, a podelila sa o svoje dojmy z finálového koncertu. Tento nádherný sviatok ruskej piesne zorganizoval a podporil Zväz Rusov na Slovensku, oddelenie zahraničných ekonomických a medzinárodných vzťahov moskovskej vlády, slovenského fondu na podporu kultúry národnostných menšín KULTMINOR a Ruský dom v Bratislave. Režisérom festivalu bola
Maria Vladimirova. O svoje dojmy sa podelili aj Tatjana Kubindová, sólistka Elizabeta Kovačová, jej matka Eva Kovačová a Natalia Čumaková, zástupkyňa fondu Russkij Mir. V programe budete samozrejme počuť aj hlasy účinkujúcich!

 

August 2021: Stretnutie s účastníkmi kinotábora, účastníkmi fóra Ahoj Rusko a Mladými lídrami 

Priatelia, o čom si pohovoríme v augustovom vydaní „Žijem na Slovensku“? Samozrejme, o tradičnom Kinotábore,
ktorý tento rok úspešne prebehol. Novinku v práci s deťmi a mládežou pôsobil nový tím odborníkov:
sólista Slovenského národného divadla Vladimir Streľcov a fotografka a fotožurnalistka Natalia Starikova.
Účastníci fóra „Ahoj, Rusko!“ sa podelia sa o svoje dojmy z výletu do Moskvy.
A tiež sa poslucháči dozvedia, kto tento rok reprezentoval Slovensko v škole „Mladí lídri“ v Bulharsku (Kamčia) a ako škola prebiehala.

 

Júl 2021: na zasadnutí klubu “Čo? Kde? Kedy?” v meste Nitra 

Júl. Mesiac oddychu a stretnutí s priateľmi. Sme na zasadnutí klubu “Čo? Kde? Kedy?” v meste Nitra. Rozhovor – s hostiteľom a organizátorom klubu Olgou Drubetskou, ako aj s účastníkmi hry.

 

Jún 2021: Stretnutie s Marinou Mattielighovou predsedníčkou Zväzu Rusov v Bratislave

V júni sme sa stretli s Marinou Mattielighovou, predsedníčkou Zväzu Rusov v Bratislave, ktorá hovorila o tom, ako krajania tento rok napriek pandémii uskutočnili zaujímavé podujatia
a podarilo sa im pripraviť dva programy pre slovenskú televíziu.

Máj 2021: Oslava Dňa víťazstva v Bratislave

Oslava Dňa víťazstva v Bratislave
Májový program je venovaný oslave Dňa víťazstva v Bratislave, v Pamätnom komplexe Slavín, kde je v hromadných a jednotlivých hroboch pochovaných takmer sedemtisíc sovietskych vojakov, ktorí zahynuli pri oslobodzovaní Bratislavy.
Vedúcи združenia „Motorkári Slovenska“ Alex Matuš, člen Klubu vojenskej histórie z Nitry Slavomír Fialka, aktivistka Zväzu Rusov v Bratislave Anna Pirogova, predsedníčka Asociácie absolventov ruských / sovietskych univerzít rôznych rokov Ľubica Blašková , kultúrna pracovníčka Anica Škodová sa zapojila do rozhovoru o slávnosti 9. mája., predseda mimoparlamentnej strany „Socialisti bodka SK“ Artur Bikmatov, a tiež člen Spoločnosti pre slovensko-ruskú spoluprácu Branislav Fabri. Taktiež sme sa zúčastnili koncertu Dňa víťazstva na Slavíne za účasti známeho slovenského klaviristu Richarda Rikkona, operného speváka Vladimíra Streľcova a sólistky kozáckeho súboru Nadeždy Bulanovej.

 

Apríl 2021: Celoslovenská olympiáda v ruskom jazyku má 50 rokov!

V aprílovom programe hovoríme o udalostiach zo 7. – 8. apríla, kedy sa konala Celoslovenská olympiáda študentov stredných škôl, ktorú organizovali Ministerstvo školstva, vedy a športu SR a Inštitút mládeže IUVENTA. Medzi súťažnými predmetmi bol ruský jazyk. Programu sa zúčastnili ako vedúci sekcie ruského jazyka (M. Matušková), členovia predmetových komisií pre ruský jazyk (P. Vozár, A. Šajbanová), tak aj víťazi skupín na úrovni B2 (M. Oleksiková) ) a B3 (E. Meljuch).

Marec 2021: hovoríme o Anne Nemcovej, učiteľke na gymnáziu I. Horova z Michaloviec.

Anna je aktívnou účastníčkou významných projektov Zväzu Rusov na Slovensku, ako sú „Ruská pieseň nad Dunajom“, „Ruské slovo“. Študenti A. Nemcovej sa úspešne zúčastnili viacerých medzinárodných projektov v ruskom jazyku. Jednou z posledných priniesla svoje výsledky aj medzinárodná olympiáda „Na začiatku bolo slovo“, ktorá sa konala pod záštitou Zväzu Rusov na Slovensku, Do finále sa prebojovali študenti gymnázia. Annu a jej študentom blahoželáme k dosiahnutým úspechom a prajeme im ďalšie úspechy!

Február 2021 : naši krajania, ktorí sa aktívne podieľajú na živote Zväzu Rusov v Košiciach

Vo februárovom programe „Žijem na Slovensku“ sa stretávame s našimi krajanmi, ktorí sa aktívne podieľajú na živote Zväzu Rusov v Košiciach (predsedníčka – Natália Dostovalová).
Denis Borodaev je dizajnér a umelec žijúci a pracujúci v Košiciach. Venuje sa kresbe, maľbe pre dušu, učí tiež základné maľovanie pre mladých ľudí, pripravuje uchádzačov o prijatie na vyššiu školu so špecializáciou kresba, maľba.
Stepan Semanzo, profesionálny herec, usporiadal ruské študentské divadlo Arbat Prešov. Pan Semanzo spolupracuje s Ruským centrom Nadácie Russkij Mir na Prešovskej univerzite.
Jaroslav Acheev nám hovorí o svojich predkoch, Donských kozákoch. Jaroslav robí veľa pre to, aby nezomrela pamiatka kozákov, ktorí zahynuli na slovenskej zemi.

 

Január 2021 : rusky hovoriace občianske združenia v Nitre

V januárovom programe hovoríme o tom, ako žije rusky hovoriaca Nitra: aké sú tu zastúpené verejné organizácie a čo robia naši krajania.

O regióne nám porozprávala Marina Halajiová, predsedníčka Zväzu Rusov na Slovensku a predsedníčka občianskeho združenia „Občina“ – Nitra.
Zakladateľ spoločnosti Izmajlov Grouр, Talgat Izmailov, je členom Koordinačnej rady krajanov na Slovensku v oblasti podnikania a jedným zo zakladateľov občianskeho združenia „Občina“, ktorá združuje krajanov v Nitre.
O klube „Čo? Kde? Kedy?“ a o knižnici s ruskými knihami nám povedala Olga Drubetskaya. Ulyana Galueva sa venuje práci s deťmi s podporou občianskeho združenia „Občina“, a „Zväzu Rusov na Slovensku“.
A manželia Roman Kolyazin a Sofia Kolyazinová hovoria o histórii a zaujímavostiach Nitry a atmosfére ruskej komunity.

 

December 2020 : sviatočné vydanie – Nový rok, Vianoce, darčeky

Program je venovaný záveru roka, posledným významným udalostiam Zväzu Rusov na Slovensku a príprave a konaniu novoročných jedličiek a pravoslávnych Vianoc.
Jednou z významných udalostí je usporiadanie on-line konferencie krajanov, v rámci ktorej sa zoznámili krajania s novým veľvyslancom Ruska na Slovensku I.B. Bratčikovom, ako aj diskusia s konzulom T.L. Špokjavičiusom o vízových témach a cestovaní do Ruska v kontexte pandémie, ktorá je relevantná pre krajanov žijúcich na Slovensku. Vyriešili sa technické otázky komunikácie s veľvyslanectvom, konzulátom, ako aj koordinačnou radou krajanov. Vystúpenie zástupcov verejných organizácií z rôznych miest bolo potvrdením tvorivého ducha krajanov a ich vysokej aktivity.
Aké darčeky tento rok čakajú na školákov? Do konca roka bilingválne gymnáziá a školy opakovane dopĺňali svoje knižnice knihami, ktoré dostali darom od Zväz Rusov na Slovensku s podporou moskovskej vlády. Tento rok učiteľov vzdelávacích inštitúcií príjemne prekvapil vynikajúci výber beletrie v ruštine. Ale to nie sú všetky dary: Zväz Rusov na Slovensku a moskovská vláda pripravili pre deti krajanov neobvyklé darčeky pre deti krajanov: ich súčasťou budú knihy aj špeciálny kalendár Zväzu Rusov, ako aj skutočné ruské sladkosti..

 

November 2020 : o činnosti občianskych združení v roku 2020

Hosťami štúdia sú zástupcovia Zväzu Rusov na Slovensku. Rozhovor o tom, čo robia občianske združenia na Slovensku, pre čo bol tento náročný rok významný. Natalia Balanova, členka Koordinačnej rady krajanov na Slovensku, urobila všeobecný prehľad o činnosti organizácií. Marina Halajiová, predsedníčka Zväzu Rusov na Slovensku, hovorila o jednej z najvýznamnejších udalostí, o festivale „Ruská pieseň nad Dunajom“. Natalia Dostovalová, prezidentka Zväzu Rusov – Košice poskytla Informácie o svojich projektoch: o celoslovenskej súťaži recitátorov „Ruské slovo“ a tábore „Buratino“. Natalia Balanova zhrnula toto stretnutie rozprávaním o tom, čo sa deje s rusky hovoriacou komunitou v rôznych regiónoch Slovenska.

 

Október 2020 : Kino tábor – 2020 s umelcom Miratom Urazaevom

Program je o jedinečnom projekte pre rusky hovoriace deti v Európe – Kinotábor, ktorý organizuje a realizuje Zväz Rusov na Slovensku v spolupráci s najlepšími špecialistami v oblasti kinematografie žijúcimi v Rusku a ďalších krajinách. Tento rok sa tábor napriek zložitej situácii v dôsledku pandémie koronavírusu uskutočnil. Program bolo treba trochu zostrihať. Hlavným špecialistom, ktorý pracoval s deťmi, bol umelec z Českej republiky Mirat Urazaev. Účastníkmi relácie sú Natalya Balanova, členka koordinačnej rady krajanov, ktorá hovorila o samotnom projekte, a Mirat Urazaev, ktorý hovoril o sebe, svojej práci a zdieľal svoje dojmy o Kinotábore, o mládeži.

21.01.2021 / Aktuality » Žijem na Slovensku

Rozhlasový program „Žijem na Slovensku“ Od roku 2018 sa z iniciatívy Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku a Zväzu Rusov na Slovensku začal mesačný rozhlasový program „Žijem na Slovensku“ o živote krajanov v rámci Radio Slovakia International. Tento štátny rozhlas, ktorý…